Bringasuli: ne csak tekerj, tanulj meg közlekedni is két keréken!

Hogyan válhatnak a gyerekekből biztonságosan közlekedő kerékpározók? A válasz egyszerű: Bringasuli! A program célja, hogy a résztvevők ne csak biciklizni tanuljanak meg, hanem azt is, hogyan közlekedjenek önállóan a forgalomban. A Bringasuli képzései, oktatási anyagai, iskolai programjai, kiadványai és szemléletformáló kampányai mind ennek a célnak az elérését szolgálják – megszólítva nemcsak a gyerekeket, hanem bármely korosztályt.
Mozgásforma
Bringa Bringa

A Bringasuli története két évtizedre nyúlik vissza, amikor a Vuelta Sportiroda még ügyességi pályákkal és kisebb KRESZ-totókkal járta az iskolákat és rendezvényeket. 2008-ban dolgoztak ki egy átfogó iskolai kerékpáros oktatási programot – hasonlót azokhoz, amelyek már több nyugati országban is sikeresen működtek.

“A kezdetek óta az a célunk, hogy a gyerekeket ne csak a kerékpározás alapjaira tanítsuk meg, hanem arra is, hogyan tudnak önállóan, biztonságosan közlekedni a forgalomban” – mondta a holmozogj.hu-nak Abelovszky Tamás, a program vezetője.

Azóta a Bringasuli program folyamatosan fejlődik: pedagógusokat képez és különböző tananyagokat fejleszt, hogy minél több diáknak lehetősége legyen játékos keretek között megtanulni a felelősségteljes közlekedést, ezzel is csökkentve a biciklis balesetek számát.

“Minden fejlesztésünkkel arra törekszünk, hogy egy komplett csomagot adhassunk a tanároknak, így módszertani anyagokkal, gyakorlati képzésekkel és interaktív tananyagokkal is segítjük a munkájukat” – tette hozzá.

Élményalapú, játékos tanulás

Az iskolaudvarokon felállított ügyességi pályákon a gyerekek olyan alapvető készségeket sajátítanak el, mint az elindulás, megállás, kanyarodás és a megfelelő kézjelzések. A következő lépés természetesen az, amikor a csoportok kimennek a forgalomba.

“A foglalkozások folyamán a gyerekek játékos formában tanulják meg a kerékpározás alapjait és a biztonságos közlekedést. Fontos, hogy ne csak ismerjék a szabályokat, hanem képesek legyenek alkalmazni is azokat a mindennapi helyzetekben” – fogalmazott Abelovszky Tamás.

Az oktatás módját azonban végső soron az iskolákra és tanárokra bízzák, azért, hogy a Bringasuli módszertan szerint megvalósított programot a lehető legjobban be tudják illeszteni az adott iskola tanrendjébe.

“Van, ahol testnevelés órák keretében tartják meg, máshol szakkörként, az iskolák és a pedagógusok teljesen szabad kezet kapnak ebben” – tette hozzá a programvezető.

Ennek a programnak valóban mindenki nyertese, nem csoda, hogy folyamatosan érkeznek a pozitív visszajelzések a szülőktől és a tanároktól is a Bringasuli csapatához.

“A gyerekek nagyon élvezték. A forgalomban töltött órák után kifejezetten büszkének láttam őket. A szülők hálásak voltak, megköszönték, és a folytatás felől érdeklődtek” – fogalmazta meg a programban résztvevő egyik pedagógus.

“Ez kell nekik, nem a száraz tananyag, a tanterem, vagy a tömény elmélet. Mindent játékosan, interaktív módon, fogják meg, nézzék, keressék a sisakon, kerékpáron” – hangsúlyozta egy másik tanár.

Együttműködés a kormányzati szervekkel

A Bringasuli program működésében fontos szerepe van az állam támogatásának.

“A Révész Máriusz által vezetett Aktív Magyarországért államtitkárság hosszú ideje kiemelt partnerünk. Az ő elkötelezettségük és támogatásuk nélkül nem jöhettek volna létre olyan fontos fejlesztések, mint például az Oktatási Hivatal megbízásából készített két, közlekedési ismeretekről szóló okostankönyv” – mondta Abelovszky Tamás.

Az okostankönyvek az 5-6. és a 7-8. évfolyam számára készültek, és az aktív-, valamint mikromobilitásra fókuszálnak. Ezekhez kapcsolódóan a Bringasuli a pedagógusok számára online akkreditált továbbképzési programot is kidolgozott, hogy minél hatékonyabban adhassák át az ismereteket a gyerekeknek.

Nemzetközi együttműködések a jövő generációjáért

A Bringasuli az elmúlt években számos nemzetközi, főleg Erasmus+ programban is részt vett. Az egyik legjelentősebb kezdeményezésük a Safe4Cycle program, amelyben szlovén, brit és román partnerekkel közösen dolgoztak ki interaktív tananyagokat.

“Az Erasmus+ projektek azért is különösen fontosak számunkra, mert ezek által nemzetközi példákból tanulhatunk, és olyan anyagokat hozhatunk létre, amelyek hiánypótlóak itthon. Ezek a projektek megteremtik az alapját a további fejlesztéseknek” – hangsúlyozta a Bringasuli vezetője.

Járd be az országot két keréken!

Magyarország tele van fantasztikus kerékpártúra-útvonalakkal, amelyek lehetőséget adnak arra, hogy két keréken fedezzétek fel az egész családdal hazánk természeti és kulturális kincseit. A Bringasuli elvégzése után a gyerekek is magabiztosan és biztonságosan közlekednek, így semmi sem állhat útjába egy közös biciklitúrának. A holmozogj.hu kerékpáros rovatát itt találjátok!

Videók
Kapcsolódó cikkek
Mozgás Receptre tanács
„A mozgás gyógyít” – ez a Mozgás Receptre program mottója. Mi a holmozogj.hu-nál ugyanezt valljuk, ám mi nem vagyunk orvosok, professzorok, szakemberek, csak átlagemberek, akik hiszünk benne, saját tapasztalatból is tudjuk és nagy lelkesedéssel hirdetjük, hogy a rendszeres testmozgás jobbá teszi az életet. Szakértői tanácsok következnek!
Aktív Magyarországért díj
Mindent a gyermekekért - több mint négy évtizede ebben a szellemben dolgozik Barta József, az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola igazgatója és testnevelő tanára. A pedagógus példaértékű, közösségépítő munkáját - amelynek köszönhetően több száz diák élete telik aktívabban és egészségesebben - idén Aktív Magyarország díjjal ismerték el.
Milyen trükkel lehet rávenni a gyerekeket a mozgásra? Hogyan tehetjük izgalmassá a történelem tanulást? Mitől lesz emlékezetes egy osztálykirándulás? Van egy jó ötletünk: Pontvadászat! Egy olyan sportos kihívás, amely nemcsak mozgásra ösztönöz, hanem logikai kihívások elé is állít – mindezt egy modern, okostelefonos alkalmazás segítségével.
December 21-én elkezdődik a téli szünet, ami egészen január 5-ig tart. Hogy az ünnepi időszak se teljen mozgás nélkül, a holmozogj.hu összegyűjtötte, hol és milyen programok, illetve aktív kikapcsolódási lehetőségek várnak! Futás, korcsolyázás, sízés, gyaloglás, kerékpározás vagy úszás? Mutatjuk a menüt!
Kilenc új para-sporteszközt vásárolhatott a Normafa Síiskola állami segítséggel, hogy még többen vehessenek részt abban a három évvel ezelőtt indult programban, amely már eddig is több száz fogyatékossággal élőnek adta meg a mozgás élményét. Az Aktív Magyarországért felelős államtitkárság jövőre megduplázza a fogyatékossággal élők sportolási lehetőségeinek támogatását.
Kapcsolódó események
VI. Balatoni Téli Bringa Túra
2025.02.22. Balatonfüred
Tour De Puszta 6.
2025.03.09. Fülöpjakab
XIX. NN UltraBalaton
2025.04.24-27. Balatonfüred
Legfrissebb cikkeink
Elképesztő kitartás: egy éven át minden nap maratont futott egy belga nő
Hilde Dosogne, az 55 éves belga futónő meglehetősen különös célt tűzött ki 2024-re: elhatározta, hogy felállítja a „minden nap egy maraton egy éven át” rekordját. Hihetetlen vállalkozása 2024. december 31-én, 366 teljesített maratonnal zárult! Gent városában futotta le az utolsó 42 kilométert, azóta azon dolgozik, hogy benyújtsa a szükséges bizonyítékokat és bekerüljön a Guinness Rekordok Könyvébe.
Terepen és havon is jól fut a magyar - hétvégi krónika
Tihanyt és Etyek környékét terepfutók lepték el a hétvégén, míg a Normafán sífutóversenyt rendeztek. A télies időjárás ellenére - vagy éppen ezért - több százan választották ezeket a szabadidős eseményeket, hogy közösségben mozogjanak és tegyenek az egészségükért.
Ice Universe: hidegvizes merülés és a tél legextrémebb sportja, a jégúszás!
A legjobb dolgok az életben a komfortzónán kívül kezdődnek - tartják sokan. Az Ice Universe Téli Strandfesztivál szervezői olyan eseményt álmodtak meg, amely több, mint egy hidegvizes kihívás. Egy egészségtudatos életmód is, amely során a résztvevők nemcsak a jéghideg vízzel, hanem önmagukkal is szembenéznek. És ha mindez nem lenne elég: a legbátrabbak kipróbálhatják a jégúszást, a téli extrém sportok királynőjét, amely 0–5 Celsius-fokos vízben zajlik, és világszerte egyre népszerűbb.
Mozgás Receptre tanács
Mozgás Receptre: ennyit mozogjanak hetente a felnőttek!
Mennyit kell/érdemes/javasolt mozogni hetente felnőtteknek? – gyakran elhangzik ez a kérdés. A Mozgás Receptre program szakértői megadják a választ. A bűvös szám a 150 perc, vagyis 2 és fél óra! De ne feledjük: a 150 perc csak akkor elég, ha közepes intenzitású mozgással töltjük, és még legalább 60 perc erősítéssel is ki kell egészítenünk. Folytatjuk a Mozgás Receptre sorozatot!
Visszatért a tél: több tucat havas-jeges program várja a családokat a hétvégén
Síelni, sífutni, szánkózni és korcsolyázni is lehet a hétvégén Magyarországon. Pénteken visszatért a hideg, így ismét korcsolyázásra alkalmasak a műjégpályák, a hóágyúknak köszönhetően pedig havas kikapcsolódásra is van lehetőség a Normafánál, a Bakonyban, valamint a Mátrában. Holmozogj.hu programajánló!
Programajánló, interjú a csúcstartóval, tipp a fogyáshoz - heti hírválogatás
Ideje megszabadulnod a rossz szokásaidtól, a mozgásszegény életmódtól és mindentől, ami nem a saját céljaidat szolgálja. A holmozogj.hu-n az elmúlt hét napban is olyan tartalmakat publikáltunk, amelyek inspirálnak, és mozgásra ösztönöznek. Ha esetleg lemaradtál valamiről, most pótolhatod - íme heti hírválogatásunk! Kellemes olvasgatást!
2025 © holmozogj.hu